Rewolwery

Rewolwery

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Wiatrówki rewolwery na śrut

Co to jest rewolwer?

Historia rewolwerów sięga I połowy XIX wieku, kiedy to Samuel Colt wynalazł pierwszy egzemplarz wielostrzałowej, powtarzalnej broni krótkiej z obrotowym magazynkiem bębnowym. Odciągnięcie ręcznie kurka powodowało obrót bębna i ustawienie komory nabojowej na przedłużeniu lufy, a naciśnięcie spustu wystrzał. Pierwsze modele wymagały ręcznego odciągnięcia kurka (SA — Single Action), spust jedynie powodował jego zwolnienie. Iglica uderzała w spłonkę i następował wystrzał. Z czasem pojawiły się rewolwery z samonapinaniem (DA — Double Action), gdzie spust odpowiadał także za odwiedzenie kurka. Z początku magazynki rewolwerów mieściły 5 sztuk amunicji, obecnie standardem jest 6 sztuk.

Wprawdzie rewolwery nadaj mają rzesze amatorów, jednak w znacznej mierze zostały wyparte przez pistolety z racji mniejszej pojemności magazynka i jego dość skomplikowanej wymiany. Po wystrzeleniu ostatniego pocisku należy opróżnić wszystkie komory nabojowe i załadować je ponownie, co może być czasochłonne. Sytuację ratują tzw. szybkie ładowacze, czyli specjalne uchwyty z nabojami rozłożonymi w sposób dopasowany do bębna konkretnego rewolweru. Po zwolnieniu blokady amunicja pozostaje w magazynku i można kontynuować strzelanie. W przypadku rewolwerów wiatrówek można nabyć dodatkowe magazynki, które ładuje się zawczasu, aby nie tracić na dynamice zabawy.

Rewolwery CO2 12g —klasyka z westernów i nie tylko

Wiatrówki rewolwerowe zasilane sprężonym CO2 to w znacznej mierze wierne repliki rewolwerów na ostrą amunicję. Doskonale sprawdzają się w strzelaniach tarczowych lub treningach taktycznych. Kartusz z dwutlenkiem węgla ukryty jest najczęściej w rękojeści, co pozwala zachować realistyczny wygląd repliki. Ładowany śrutem bębnowy magazynek rewolweru obraca się automatycznie po każdym strzale. Przeciętnie mieści się w nim od 6 do 10 sztuk śrutu, Tego typu wiatrówki są dostępne bez zezwolenia.

Zobacz rewolwery CO2 do kupienia w Combat.

Czy można używać rewolweru wiatrówki CO2 do samoobrony?

Ze względu na realistyczny wygląd, niewymagane pozwolenie oraz niską cenę rewolwery wiatrówki CO2 często wybierane są jako środki do obrony osobistej. Jest to wysoce niewskazane ze względu na niską moc obalającą, przez co zamiast powstrzymać napastnika możemy go dodatkowo rozjuszyć. Nawet trafienia w strefy newralgiczne mogą okazać się nieskuteczne, a nawet sprowokować jeszcze większą agresję atakującego. Ponadto w Polsce widok broni w kaburze „cywila” może przyczyniać się do niepokojów i wybuchów paniki wśród osób postronnych oraz niepotrzebnego zainteresowania ze strony służb mundurowych.

Kolejna kwestia to przepisy prawa, które wprawdzie dopuszczają zastosowanie wszelkich dostępnych metod w ramach obrony koniecznej, jednak interpretacje tejże obrony i przepisów bywają różne. Ponadto, aby termin obrony koniecznej miał zastosowanie, zagrożenie musi być bezprawne, bezpośrednie i rzeczywiste. Na wszelki wypadek nie należy ryzykować dodatkowych nieprzyjemności z powodu przekroczenia granic obrony koniecznej. Dla osób chcących trzymać napastnika na dystans polecane są gazy pieprzowe.